wtorek, 8 listopada 2011

Odradza się “niezwykła społeczność żydowska” w Polsce: Do Warszawy zjechało 150 rabinów. Oburzające słowa Komorowskiego przyjmującego delegację

“Ponad 150 rabinów bierze udział w rozpoczętym dzisiaj w Warszawie zjeździe Naczelnych Rabinów Europy.Podczas dwudniowego spotkania rabini omówią polityczne wyzwania dla judaizmu na Starym Kontynencie, w tym kwestię tzw. uboju rytualnego, będą też rozmawiać m.in. o edukacji młodzieży żydowskiej. „Zorganizowanie zjazdu rabinów w Warszawie pokazuje, że tutejsza społeczność żydowska jest żywotna i aktywna” – powiedział KAI Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. W zjeździe biorą udział naczelni rabini krajów oraz największych miast europejskich. Jest to największe od czasów II wojny światowej zgromadzenie rabinów w Polsce.W naszym kraju, aktualnie sprawującym przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, naczelni rabini omówią polityczne wyzwania, z którymi spotyka się judaizm w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii szechity, czyli uboju rytualnego. Jest to jeden z największych problemów, od kiedy holenderscy parlamentarzyści zagłosowali za zniesieniem uboju rytualnego, a w Parlamencie Europejskim pojawiły się niesprawiedliwe głosy krytykujące rytuał szechity. – To jest dla nas bardzo niedobra i niepokojąca wiadomość – powiedział KAI Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.
Rabini będą też rozmawiać o edukacji młodzieży przez gminy żydowskie. – Chodzi o to, by zachęcić młodzież, by częściej przychodziła do synagogi i częściej się modliła – powiedział rabin Schudrich.


 Uczestnicy zjazdu spotkają się też m.in. z przedstawicielami polskiego rządu.
Tegoroczny zjazd jest także świadectwem odradzania się niezwykłej społeczności żydowskiej w Polsce, która, będąc uprzednio epicentrum świata żydowskiego, została niemal zupełnie zniszczona w czasie Holokaustu. W ciągu ostatnich 30 lat liczba Żydów w Polsce wzrosła z zaledwie kilku do ponad 20 tys.
„Zorganizowanie w Warszawie europejskiego zjazdu rabinów, który odbywa się raz na dwa lata, pokazuje, że tutejsza społeczność żydowska jest żywotna i aktywna. To dla nas wielki zaszczyt. Jesteśmy już traktowani jak żyjąca społeczność żydowska. Nie mówi się już tylko o Holokauście, o którym zawsze trzeba pamiętać” – wyjaśnił rabin Schudrich.
Zjazdowi rabinów poświęcona będzie konferencja prasowa, która odbędzie się 1 listopada o godz. 13.45 w Synagodze im. Nożyków w Warszawie.
Po konferencji wszyscy uczestnicy zjazdu wezmą udział w popołudniowej modlitwie (Mincha). Następnie rabini odwiedzą cmentarz żydowski przy ul. Okopowej.
Organizatorem wydarzenia jest Konferencja Rabinów Europejskich.”

Źródło: http://info.wiara.pl (KAI – ’150 rabinów w Warszawie’)

1 komentarz:

  1. Nie wiem czy te slowa sa oburzajace on ma zone Zydowke (ciekawe jakiego wyznania sa jego dzieci ponoc mojzeszwego ?)on sam jest jak sie okresla takim katolikiem w ,,duchu,, Soboru watikanum II

    OdpowiedzUsuń