czwartek, 10 stycznia 2013

USA: Antysyjonista sekretarzem obrony?

Według anonimowych źródeł z administracji amerykańskiej w przyszłym tygodniu Barack Obama mianuje nowego sekretarza obrony. Najprawdopodobniej następcą Leona Panetty zostanie weteran wojny wietnamskiej i  były senator Partii Republikańskiej Chuck Hagel. Wypowiedzi Hagela wielokrotnie budziły oburzenie neokonserwatystów i zwolenników syjonizmu. Ich zdaniem jest on jedną z najbardziej “antysemickich” postaci w głównym nurcie polityki amerykańskiej.
Hagel był pierwszym senatorem Republikanów który publicznie krytykował inwazję na Irak, nazywając ją “największym błędem w polityce zagranicznej od czasu wojny w Wietnamie.” Konsekwentnie sprzeciwia się także akcjom zbrojnym przeciwko Iranowi optując za dialogiem w sprawie irańskiego programu atomowego. W roku 2009 był jednym z sygnatariuszy adresowanego do Obamy apelu o podjęcie działań na rzecz utworzenia rządu jedności narodowej w Palestynie do którego miałyby wejść Fatah i Hamas. W roku 2007 rozważał start w wyborach prezydenckich z ramienia Demokratów, jednak jego dążenia zostały zablokowane przez żydowskich lobbystów w partii.
Nie będzie to jedyna zmiana na istotnym stanowisku w administracji USA. Już przed Bożym Narodzeniem Obama ogłosił, że sekretarz stanu Hillary Clinton zostanie zastąpiona przez byłego kandydata na prezydenta – Johna Kerry.

(na podst. Guardian, Press TV oprac JS)

Za: http://xportal.pl/

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza