sobota, 7 lipca 2012

Robocza definicja antysemityzmu

Za: http://marucha.wordpress.com/2012/07/05/robocza-definicja-antysemityzmu/

Poniższy tekst to nie żadna “fałszywka carskiej Ochrany”, nie żadna ironia ani sarkazm – lecz jak najbardziej na serio napisany dokument pochodzący z European Forum on Antisemitism. Autorów w najmniejszym stopniu nie interesuje, czy zarzuty stawiane Żydom są prawdziwe, czy nie. – admin.

Dokument ten to swoisty przewodnik. Zaopatruje w podstawowe wskazówki, służące do rozpoznawania przypadków antysemityzmu, zbierania o nich danych oraz wspierania stanowienia i przestrzegania prawa dotyczącego antysemityzmu.
Definicja:
Antysemityzm to postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść wobec nich. Antysemityzm może przejawiać się zarówno w słowach jak i w czynach wobec Żydów lub osób, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej.


Ponadto takie przejawy nienawiści mogą uderzać w Państwo Izrael rozumiane jako wspólnota żydowska. Antysemityzm polega często na oskarżaniu Żydów o wyrządzanie krzywdy ludzkości poprzez spiskowanie, a także na obwinianiu Żydów za wszelkie niepowodzenia.
Antysemityzm wyrażany bywa w mowie, piśmie, formach wizualnych, działaniu; posługuje się złowieszczymi stereotypami, przypisując Żydom negatywne cechy.
Współczesne przejawy antysemityzmu w życiu publicznym, mediach, szkołach, miejscach pracy, w sferze religijnej mogą (biorąc pod uwagę ogólny kontekst) polegać na przykład, ale nie wyłącznie, na:

 • nawoływaniu do zabijania lub krzywdzenia Żydów w imię radykalnej ideologii lub ekstremistycznych poglądów religijnych; pomocy w takich aktach lub usprawiedliwianiu ich;
 • wyrażaniu kłamliwych, odmawiających człowieczeństwa, demonizujących, opartych na stereotypach opinii o Żydach lub ich zbiorowej władzy, zwłaszcza choć nie tylko w postaci mitu o międzynarodowym spisku żydowskim lub o kontroli przez Żydów mediów, gospodarki, rządu lub innych społecznych instytucji;
 • oskarżaniu Żydów jako narodu o bycie odpowiedzialnym za realne lub wyimaginowane wykroczenia, popełnione przez jedną osobę lub grupę Żydów, czy nawet za czyny popełnione przez nie-Żydów;
 • negowaniu faktu, rozmiaru i metod (np. komór gazowych) lub zamysłu ludobójstwa ludności żydowskiej, przeprowadzonego przez niemieckich narodowych socjalistów i ich wspólników podczas Drugiej Wojny Światowej;
 • oskarżaniu Żydów jako narodu lub Izraela jako państwa o wymyślenie Holokaustu lub jego wyolbrzymianie;
 • oskarżaniu Żydów jako obywateli o bycie bardziej lojalnym wobec Państwa Izrael lub też wobec rzekomych międzynarodowych interesów żydowskich niż wobec swojego kraju;
Przykłady możliwych przejawów antysemityzmu wobec Państwa Izrael (należy wziąć pod uwagę kontekst):
 • odbieranie Żydom prawa do samostanowienia, np. poprzez wyrażanie poglądu, że istnienie Państwa Izrael jest przedsięwzięciem rasistowskim.
 • stosowanie podwójnej miary poprzez wymaganie od Izraela zachowania, którego nie oczekuje się od żadnego innego państwa demokratycznego.
 • wykorzystywanie symboli i stylistyki, kojarzonych z klasycznym antysemityzmem (np. oskarżenie o bogobójstwo: spowodowanie śmierci Jezusa, legenda o rytualnym spożywaniu krwi chrześcijańskich dzieci) w charakterystyce Państwa Izrael lub Izraelczyków.
 • porównywanie współczesnej polityki Państwa Izrael z polityką nazistów.
 • obwinianie Żydów jako ogółu za czyny Państwa Izrael.
Jednakże krytyka Państwa Izrael podobna do takiej, jaką stosuje się wobec innych państw, nie może być uznana za antysemityzm.
Antysemicki czyn uznawany jest za przestępstwo, gdy tak definiuje go prawo (np. negowanie istnienia Holocaustu lub rozpowszechnianie materiałów antysemickich w niektórych krajach).
Przestępstwo uznane jest za przejaw antysemityzmu, gdy cele ataków, czy są to osoby czy ich mienie – takie jak np. budynki, szkoły, świątynie (miejsce modlitw), cmentarze – są wybrane dlatego, że są związane z Żydami bądź są za takie uznane.
Dyskryminacja o charakterze antysemickim polega na odmawianiu Żydom możliwości lub usług dostępnych dla innych; jest ona nielegalna w wielu krajach. [Jak na razie jest całkiem odwrotnie! - admin]
© Translation by EUROPEAN FORUM ON ANTISEMITISM

Za: http://www.european-forum-on-antisemitism.org/

1 komentarz:

 1. Jakie prawo,jakie prawo ? Mie mozemy sie godzic aby prawao dzialalo na wzor HITLEROWSKI ! Hitler doszedl legalnie do wladzy i tez uchwalal prawo ! Wszystkie jego dzialania byly absolutnie legalne ! Nie mozemy sie zgodzic aby dzialania ordynarnie kryminalne mialy moc prawa bo to nie jest zadne prawo. Cycero powiedzial ze takie prawo nie jest zadnym prawem bo to jest wytwor bandytow i tyle ! Oni nas chca ubeswlasnowolnic przez jawnie kryminalne uchwalanie rozmaitych ustaw pod pozorem rzekomego prawa Musimy tej ordynarnie bandyckiej dzialalnosci powiedziec zdecydowanie NIE, NIE, NIE Ten termin antysemityzmu jest balamuceniem ludzi Oni to wymysleli w XIX wieku jako zapore przed kazdym ktory zdemaskuje ich bandycka i kryminalna dzaialalnosc i tyle .Antysemita jest ten ktorego Zydzi uznaja za takowego Wystarczy najmniejsza krytyczna OCENA ICH DZIALALNOSCI I JUZ JEST ANTYSEMITA NIE MOZEMY SOBIE ZAWRACAC GLOWY TYM ICH mlotem na niepokornych i robic swoje

  OdpowiedzUsuń