środa, 7 marca 2012

" Amerykański radykał " - Dr Norman G. Finkelstein i kwestia żydowskaDokument o dr. Normanie G. Finkelsteinie, autorze m. in. książki pt. "Przedsiębiorstwo holokaust" - wyklinanym przez światowe środowiska żydowskie, które wsparły holokaust podczas II wojny światowej, a dziś odpowiedzialność zrzucają głównie na Polaków.

 Doktor Norman Finkelstein jest amerykańskim politologiem i historykiem żydowskiego pochodzenia (i to takim stuprocentowym, z matki żydówki), którego rodzice podczas niemieckiej okupacji przeżyli Getto warszawskie oraz piekło obozów (matka w Majdanku, ojciec w Oświęcimiu).
Mimo (a może właśnie na skutek) tak trudnych rodzinnych doświadczeń, jest on obecnie jednym z największych krytyków polityki Izraela i Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.

Jego prace znane są również w Polsce - po polsku ukazały się: "Przedsiębiorstwo Holokaust" (o nadmiernym eksploatowaniu przez żydów oraz najważniejszych polityków w Izraelu i USA tragedii swojego narodu), "Wielka hucpa. O pozorowaniu antysemityzmu i fałszowaniu historii" (pokazującej kwestię antysemityzmu w kontekście konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz mówiącej o zbrodniach izraelskich w Palestynie) oraz "Gaza - O jedną masakrę za daleko", którą Finkelstein poświęcił izraelskiemu atakowi na Strefę Gazy w grudniu 2008 roku.

Norman Finkelstein wszędzie, gdzie się pojawia wywołuje kontrowersje. Dla jednych jest antybohaterem, dla innych nieustraszonym naukowcem. W filmie "Amerykański radykał. Przypadki Normana Finkelsteina" Davida Ridgena i Nicolasa Rossiera możemy poznać Finkelsteina z bliska: i jako człowieka, i jako myśliciela o "kontrowersyjnych" poglądach, które głosi w różnych miejscach świata dyskutując zarówno ze swoimi zwolennikami, jak i krytykami.

Film opowiada o jego życiu prywatnym, a także pracy naukowej i tezach, które głosi podczas wykładów na całym świecie oraz o prześladowaniach przez środowiska żydowskie, które za wszelką cenę starają się zniszczyć zarówno karierę jak i życie N. Finkelsteina.

Dokument w 2009 roku był pokazywany na festiwalu IDFA w Amsterdamie.

Za:  http://www.youtube.com/user/SlawomirZakrzewski?feature=watch

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz