poniedziałek, 5 marca 2012

Witold Kieżun: Patologia transformacji


Całościowe i krytyczne spojrzenie na proces polskiej transformacji po 1989 roku dokonane przez wybitnego uczonego i eksperta do spraw organizacji i zarządzania. Książka jest poświęcona idei pokazania negatywnej, patologicznej strony procesu renesansu kapitalizmu w Polsce na tle światowej agresywnej gry międzynarodowego kapitału ery neoliberalizmu. Część pierwsza to teoretyczne rozważania nad istotą patologii organizacji w świetle światowej literatury. Część druga jest relacją kolejnych form procesu kształtowania się postaw społeczeństwa polskiego w bez mała 45-letnim okresie rządów komunistycznych i światowej sławy fenomenu etosu Solidarności.

Część trzecia zawiera opis procesu światowej dekolonizacji i, na jej tle, antypolskiej polityki prezydenta Franklina Delano Roosevelta w czasie II wojny światowej, a następnie okrutnej rekolonizacji na terenie Afryki Centralnej. Kolejna część obejmuje analizę kapitalistycznej neokolonizacji transformującej się Polski ze zbiorem krytycznych ocen tzw. Wielkiego Przełomu. Dla zachowania ich pełnego autentyzmu cytuję ich najistotniejsze fragmenty. Dalsza część poświęcona jest udowadnianiu patologicznego charakteru reform administracyjnych postkomunistycznej Polski.


Zakończenie stanowi zarys radykalnych usprawnień zarządzania publicznego. Książka w niektórych fragmentach ma charakter opisu obserwacji uczestniczącej. z Wprowadzenia O AUTORZE Prof. zw. dr hab. Witold Kieżun, doktor honoris causa i profesor Akademii Leona Koźmińskiego, członek International Academy of Management (USA), honorowy członek Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, członek zarządu europejskiej grupy Institut International des Sciences Administratives w Brukseli, były dyrektor Biura Studiów Organizacyjnych centrali Narodowego Banku Polskiego i doradca naukowy prezesa NBP, kierownik Zakładu Prakseologii PAN, kierownik Zakładu Teorii Organizacji Wydziału Zarządzania UW.

Wykładał też w Université Paris Sorbonne II, Paris Dauphine Sorbonne IX i School of Management Bradford University. W latach 1980?2000 profesor Temple University w Filadelfii, Université de Montréal, Université du Québec ŕ Montréal, Duquesne University Pittsburgh, Przewodniczący Rady Programowej Polish Institute of Arts and Sciences Mc- Gill University w Montrealu. W roku 1981 wizytował 14 uniwersytetów w USA i Kanadzie z publicznym odczytem Spirit of Solidarity. Kierownik projektów ONZ dotyczących modernizacji zarządzania w Afryce Centralnej (w Burundi i Rwandzie), doradca rządu Burkina Faso.

Autor i redaktor 72 zwartych publikacji: książek i skryptów, w tym trzech podręczników zarządzania po polsku i trzech po francusku, a także ponad 350 referatów i artykułów w językach: polskim, angielskim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim i czeskim. Oficer Armii Krajowej, powstaniec warszawski, odznaczony w czasie Powstania osobiście przez naczelnego dowódcę AK Orderem Virtuti Militari. W latach 1945?1946 więziony w Polsce i w radzieckim gułagu na pustyni Kara-Kum.

 Spis treści:

Wprowadzenie
Rozdział 1
Elementy teorii patologii organizacji
Rozdział 2
Dziedzictwo ludowej demokracji
Komunistyczna struktura zarządzania państwem
Inwentaryzacja patologicznej pragmatyki organizacji
Dekada Gierka
Etos Solidarności
Rozdział 3
Dekolonizacja i neokolonizacja
Model dekolonizacji i neokolonizacji Afryki
Komunistyczna Polska w drodze do kapitalizmu
Szokowa terapia czy ekonomiczna neokolonizacja?
Rzeczywistość a wizja
Sprzedaż przedsiębiorstw
Media
"Brygady Marriotta"
Medialna i profesjonalna krytyka
Rozdział 4
Elementy patologii transformacji
Polityczny kapitalizm - marketing iluzji
Stabilizacja i obraz Polski
Jeszcze o prywatyzacji w Polsce i na świecie
Efekt neokolonizacji
Rozdział 5
Administracja publiczna, ustawodawstwo
Teoretyczne założenia sprawnej administracji
Założenia i cele reformy administracyjnej
Adaptacja sformalizowanych modeli europejskich
Adaptacja środowiska technologicznego
Adaptacja środowiska społeczno-politycznego
Technika opracowania i wdrażania reformy
Proces transformacji administracji w Polsce
Patologia reformy powiatowo-wojewódzkiej
Ocena realizacji założeń
Struktury organizacyjne po reformie
Koszty reformy powiatowej
Infrastruktura techniczna
Metoda wdrażania reformy
Koncepcja alternatywna
Ordynacja wyborcza
Za dużo przepisów
Czterech Jeźdźców Apokalipsy polskiej biurokracji
Konkluzje
Zarys usprawnień
Bibliografia
Aneksy
Aneks 1. East European Countries. Administrative Modemization For Nation Bulding
Aneks 2. Czy potrzebujemy powiatów?
Aneks 3. Do rąk własnych wicepremiera prof. Leszka Balcerowicza
Aneks 4. Do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
Aneks 5. Organy pomocnicze Premiera i Rady Ministrów (2011) .
Spis tabel i rysunków
Indeks

434 stron, Format: 17x24,5 cm, oprawa twarda

Za:  http://nacjonalista.wordpress.com/

2 komentarze:

 1. Coraz więcej Polaków widzi, ze ludzie będący u władzy zachowują się tak jakby nienawidzili własnego narodu, reprezentowali jakieś obce interesy lub nawet chcieli cos przed nami ukryć. Weźmy pierwszy lepszy przykład z brzegu np. kwestie tzw. roszczeń żydowskich.
  Władysław Bartoszewski powiedział m.in., że wszystkie ugrupowania w Polsce są niezmiennie przyjaźnie usposobione do Izraela.
  http://nczas.com/wiadomosci/polska/michalkiewicz-sa-przeslanki-aby-sadzic-tusk-po-cichu-zwraca-tzw-mienie-zydowskie/


  Chyba nikt nie jest tak naiwny, aby uwierzyć w to, ze wspomniana współpraca nie miała wpływu na późniejszą błyskotliwą karierę Pana Profesora oraz jego poglądy polityczne i ze obcy wywiad zrezygnował z tak wysoko postawionego współpracownika. Gordon Thomas w swojej książce pt. Gideon's spies. The secret history of the Mossad (New York 2009) pisze o silnych wpływach jakie wywiad Izraela miał tradycyjnie w Polsce wśród działaczy tzw.opozycji demokratycznej pochodzenia żydowskiego. Zdaniem autora, Mossad tkwił w samym sercu Solidarności, szczególnie wśród doradców tego związku zawodowego. Rząd USA wykorzystywał mocna zakorzeniona w Polsce siec agentów izraelskich dla kontaktów z działaczami Solidarności i w próbach przekazania pomocy finansowej dla tej organizacji. Czy można się w takiej sytuacji dziwić, ze te amerykańskie pieniądze nigdy praktycznie nie trafiły do polskich rak a rząd amerykański nigdy nie wyraził zainteresowania tym co się z nimi stało?
  http://piotrbein.wordpress.com/2010/09/13/kto-przejal-pieniadze-przeznaczone-dla-solidarnosci-przez-rzad-usa/

  Wbrew kreowanemu oficjalnie obrazowi przemian w Polsce, jakie nastąpiły w rezultacie rozmów okrągłego stołu, w rzeczywistości dokonywały się one pod kontrola obcych mocarstw na podstawie uprzednich tajnych uzgodnień. David Dastych wspomina wręcz o swoistej "rywalizacji" pomiedzy rezydentami obcych wywiadów (amerykańskiego, izraelskiego, rosyjskiego, niemieckiego, itd.) w Warszawie w nadzorowaniu "demokratyzacji" Polski oraz procesu podziału polskiego majątku narodowego.
  http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=3263&Itemid=56

  Czas stanu wojennego został wykorzystany przez gen. Jaruzelskiego do wyeliminiowania z gry Polaków, działaczy Solidarności reprezentujących narodowe interesy. Do rozmów okrągłego stołu przystąpili starannie wyselekcjonowani ludzie opozycji demokratycznej, wywodzący się często z żydowskich, komunistycznych rodzin, współpracownicy służb specjalnych oraz garstka Polaków, których chyba słusznie określa się czasami jako "użytecznych idiotów." Nieprzypadkowo chyba, najintensywniej niszczono tajne archiwa służb specjalnych w czasie rządów "pierwszego demokratycznego premiera" Tadeusza Mazowieckiego, którego red. Krzysztof Wyszkowski nazwał "premierem Jaruzelskiego."
  http://www.wyszkowski.com.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=898:mazowiecki-premier-jaruzelskiego
  http://zbigniew-sz-n.salon24.pl/124941,krzysztof-wyszkowski-o-ostatnim-premierze-prl
  http://wzzw.wordpress.com/2010/11/08/aleksander-hall-bezpieka-zomo-i-bialy-orzel/


  Jednakże nie zapominajmy, ze obecny układ władzy został nam narzucony ponad dwadzieścia lat temu a obrady okrągłego stołu były rodzajem teatru dla ludu polskiego. Na szczęście, polskie społeczeństwo zaczyna to powoli rozumieć i właściwie oceniać nachalnie promowanych "bohaterow narodowych" i "autorytety morale." Mógł się o tym boleśnie przekonać Lech Walesa. Wówczas, tym narzuconym nam przez obce siły "narodwym herosom" nie pomoże już nawet nagroda Nobla, ani błogosławieństwo papieża, ani pochwala amerykańskiej sekretarz stanu, ani nawet zakładanie jarmułki na głowę przed Ścianą Placzu w Izraelu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pan Bartoszewski nie jest zadnym profesorem,nie posiada nawet ukonczonych studiow wyzszych! Kulisy jego zwolnienia z Aszwic sa dosc niejasne a nawet mocno podejrzane. Prof. Modelska zwracala sie do niego w tej sprawie kilkakrotnie - bez odpowiedzi. Cytat; wywodzacy sie czsto z zydowskich rodzin,, Nie czesto - tylko wylacznie. Tadeusz Fiszbach - owczesny I sekretarz KW PZPR w Gdansku w swoich pamietnikach pisze: ze na 57 czlonkow strony solidarnosciowe 55 to Zydzi ! Ten Lech Walesa to zalosna marionetka. Nie wiadomo do konca jak on sie nawet nazywa naprawde ? Nazwisko Walesa to jest nazwisko jego ojczyma. Jego ojciec zginal w jakichs niejasnych i smierdzacych okolicznosciach. Cala ,,Solidarnosc,, to klasyczny przyklad zydowskiej dzialalnosci. Wejsc do organizacji,opanowac ja od srodka,poslugiwac sie jej szyldem,ale mowic oczywiscie wlasnym glosem. Przed nimi przestrzegal ks,Prymas Kardynal Stefan Wyszynski. Niestety polski kosciol hierarchiczny po jego smierci to kompletnie wrecz ostetacyjnie zignorowal.Do kosciola oni tez wprowadzili swoich ludzi Ks.abp Goclowski (Gotzlaw),Ks.Kard.Macharski,ks bp.Orszulik,ks,abpGadecki,Sp.ks.abp.Zycinski i inni wszyscy oni mianowani przez JP II (polskiego papieza ?)

  OdpowiedzUsuń