wtorek, 27 września 2011

Dodatkowe miliony na Muzeum Historii Żydów Polskich

Dotacje w wysokości 10 mln zł dostanie w przyszłym roku budowane na Muranowie Muzeum Historii Żydów Polskich. Cel: doprowadzić do otwarcia placówki 19 kwietnia 2013 roku, w rocznicę wybuchu powstania w getcie.
- Nie ma pieniędzy na stworzenie stałej ekspozycji, wystaw czasowych, działalności edukacyjnej.Zamiast zatrudniać nowych, muszę zwalniać sprawdzonych już ludzi. Obawiam się, że termin otwarcia muzeum jest zagrożony – alarmował jeszcze w kwietniu tego roku Jerzy Halbersztadt, były już dyrektor muzeum.
Dziś perspektywa się zmieniła. - To jest początek finału - zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej minister Bogdan Zdrojewski.
- Muzeum zostanie otwarte za 19 miesięcy - dodała p.o. dyrektora MHŻP Agnieszka Rudzińska. Na pomoc powstającej placówce przyszły bowiem ministerstwo kultury i ratusz.
 Cztery razy więcej na budowę
 
 Muzeum otrzyma w przyszłym roku z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  urzędu m.st. Warszawy czterokrotnie wyższe dotacje - w wysokości 10 mln zł. Jak doprecyzował minister, każda ze stron da mniej więcej po 5 milionów złotych. 
 
- Celem jest otwarcie dla publiczności w 2013 roku muzeum, instytucji kulturalno-edukacyjnej, na miarę XXI wieku, która, przywracając pamięć o tysiącletniej historii polskich Żydów, przyczyni się do budowania nowoczesnej tożdamości Polaków, Żydów, Europy i świata - opowiadała Rudzińska.
Środki zostaną przeznaczone na to, żeby muzeum mogło w pełni funkcjonować i obsługiwać nawet pół miliona zwiedzających rocznie.
- To będzie kolejne ważne muzeum w Warszawie - powiedziała prezydent miasta, Hanna Gronkiewicz-Waltz. To właśnie miasto prowadzi i rozlicza budowę na Muranowie.
Z funduszy publicznych jest finansowany budynek i bieżąca działalność placówki.
 
 
Harmonogram budowy
Sama budowa ma się zakończyć w przyszłym roku. - W pierwszym kwartale 2012 - tłumaczyła prezydent. - Później budynek musi przejść obiory techniczne, a to potrwa. Potem zostanie wydana decyzja na użytkowanie. Do końca lipca planujemy przenosiny z tymczasowej siedziby - wyjaśniła.
Na koniec budynek wypełni wystawa główna.
 
 
Potrzeba jeszcze na ekspozycję
Powstanie MHŻP wspomaga Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, które oferowało działkę oraz sfinansuje wystawę oraz wspiera bieżącą działalność edukacyjną i publiczną muzeum, z pieniędzy pozyskanych m.in. od darczyńców z całego świata. 
 
Jak powiedział Piotr Wiślicki, prezes zarządu SŻIH, na samą wystawę potrzeba około 117 mln zł. - Do tej chwili wydaliśmy 50. Mamy zabezpieczonych jeszcze 20 milionów, co pozwoli na otwarcie wystawy. Wiem, że potrzeba więcej, ale mamy pieniądze obiecane przez filantropów - zaznacza Wiślicki.
Wiślicki ogłosił, że wystawę główną zaprojektuje pracownia Nizio International Design. Jej właściciel, Mirosław Nizio, stworzył też koncepcję ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Pod koniec 2011 roku będzie zakończony proces projektowy - podsumował prezes.
 
Wypromować markę
Znakiem, że kryzys minął jest to, że zespół pracujący nad muzeum znów będzie się powiększał. - Obecnie przy organizacji pracuje 26 osób. Do otwarcia potrzeba 110. Będziemy potrzebować ekspertów - mówiła dyrektor. - Wkrótce zostaną wybrani szefowie konkretnych projektów, takich jak siedziba, program, ekspozycja - dodaje.  
 
 
O budowanie marki MHŻP mają zadbać specjaliści odpowiedzialni za kreowanie obrazu takich instytucji, jak Tate Galery i Victoria&Albert Museum.
Jak zapowiedziała dyrektor: - Chcemy, aby muzeum uniezależniło się od dotacji publicznych i samo pozyskiwało fundusze na działalność.
 
 
Osiem galerii, historia życia
Zobacz też projekt jednej z galerii, "Zagłada". Ta galeria będzie jedną z ośmiu galerii Muzeum Historii Żydów Polskich. Pozostałe to: "Pierwsze spotkanie", "Paradisum Judeorum", "Miasteczko", "Wyzwania nowoczesności", "Ulica II Rzeczpospolitej", "Po wojnie" i "Legacy-Dziedzictwo".
Muzeum Historii Żydów Polskich, które powstaje naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta, to jedyne na świecie muzeum, które przedstawi historię polskich Żydów od średniowiecza do dziś. - Zaledwie 350 metrów stąd jest miejsce, skąd wywieziono 300 tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Nie chcemy, by powstające muzeum upamiętniło wyłącznie Holokaust i śmierć. Chcemy, by ukazywało ono historię życia Żydów na ziemiach polskich - ogłosił już podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w 2007 roku Marian Turski, Przewodniczący Rady Muzeum. Dziś podkreślił: - Żydzi od początku byli częścią pejzażu Polski.
Budynek placówki zaprojektował Rainer Mahlamäki. Jego charakterstycznym elementem jest ściana krzywoliniowa, nawiązująca do rozstąpienia się Morza Czerwonego. Tworzy ona hol wejściowy.
W muzeum mają znaleźć się także miejsca spotkań, np. klub czy restauracja. - Teren będzie dobrze zabezpieczony ale pozostanie otwarty, chcemy żeby muzeum tętniło życiem także wieczorem, po zamknięciu ekspozycji i zostało dobrze przyjęte przez mieszkańców Muranowa - podkreśliła dyrektor Rudzińska.
 
tvnwarszawa.pl

 
 


1 komentarz:

  1. Oczywiscie to wszystko bedzie funkcjonowac ,,na krzywy ryj,,Oni juz tak maja ze chca zyc na cudzym Zawsze mowie:,,Niech zyja Zydzi,niech zyja Zydzi,niech zyja Zydzi .. na swoj koszt !!!,, Oni sa jedna uparcie niereformowalni i mowia: cos pan frajer czy co ? Ten poprzednik ktory byl hersztem po. przed ta pania domagal sie w Radiu TOK FM dwudziestu baniek na rok na dobry poczatek na bierzaca dzialalnosc.Te Muzeum bedzie niegojaca sie ropiejaca rana na Polsce

    OdpowiedzUsuń