czwartek, 24 października 2013

Kilka uwag na marginesie powstania Muzeum Historii Żydów Polskich.


Po pierwsze - uważam za skandal, że wydano na ten cel ponad 200 milionów zł z państwowej kasy. Przede wszystkim dlatego, że przez ostatnie ćwierć wieku Polski nie stać było na stworzenie Muzeum Kresów Wschodnich. Muzeum takie, opowiadające o dziejach ziem, na których rozegrała i rozgrywa się znaczna część dziejów naszego narodu, powinno mieć absolutny priorytet. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzisiaj w Polsce mieszka nie więcej niż kilkadziesiąt tysięcy Żydów, a Kresowian i ich potomków jest parę milionów. Gdzie zachowanie jakichkolwiek proporcji.  
W kolejce czekają również Muzeum Ziem Odzyskanych, które powinno być zlokalizowane we Wrocławiu lub w Szczecinie, jak i inne placówki związane z ponad tysiącletnią historią naszego narodu. W tej sytuacji horendalne kwoty idące, za zgodą polityków wszystkich opcji (zarówno PO jak i PiS forsowały ten projekt będąc u władzy), na Muzeum Historii Żydów, są jakimś głębokim nieporozumieniem.
 

Druga sprawa to kwestia polityki historycznej. Wiele środowisk żydowskich, również w naszym kraju, prezentuje postawę antypolską. Doświadczyliśmy tego ostatnio m.in. przy okazji dyskusji o lokalizacji pomnika "Sprawiedliwych" (Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej). Muzeum współtworzone jest przez Żydowski Instytut Historyczny, którego pracowniczka, dr Alina Cała, "wsławiła" się np. wypowiedziami o "polskiej współodpowiedzialności za holokaust".

Dlatego wyrażam obawę, czy Muzeum Historii Żydów Polskich nie stanie się instytucją służącą za tubę antypolskiej propagandy. Siłę nacisków i działania tej propagandy, uprawianej przez niechętne Polsce środowiska żydowskie, odczuliśmy m.in. przy kwestii wywaidu prof. Jasiewicza. A przy okazji zastanawiam się; czy w Muzeum dowiemy się o "zasługach" rodziny Adama Michniknia? Czy usłyszymy o postawie Żydów na Kresach po 17.09.39 r.? O tym, kto dominował w "polskim" ruchu komunistycznym, zwalczającym II RP? O 40% kadry kierowniczej stalinowskiej bezpieki?...

Robert Winnicki 

6 komentarzy:

 1. Tuba antypolska ? Pobozne i naiwne obawy ! To bedzie saczenie jawnej wscieklizny antypolskiej i prowdzenie bezwzglednej ,zajadlej walki z Polakami i istniejacym panstwem polskim ! Obrzucanie wszelkim mozliwym blotem i wylewaniem wszelkich mozliwych pomyj na Polakow Nieustanne saczenie jawnej wscieklizny antypolskiej Bedzie sie to oczywiscie odbywalo zgodnie z prawem ! buntownicy beda brani za morde i bezpardonowpo wtracani do wiezienia z wyrokami po kilka lat ! Tak, tak ,bedzie to wygladac ! bedzie wowczas sporo polskich glupkow i idiotow darlo szaty co sie dzieje ! Tu hoc raz musze przyznac Zydom Racje ! Polacy to jeden z najglupszych narodow swiata !

  OdpowiedzUsuń
 2. 200mln długu, ile to będzie z odsetkami, do tego " hojny " donator szemranego autoramentu, hojny bo nie płaci w Polsce podatków, ale pierwszy beneficjent grabieży majątku narodowego. Widać komu to zawdzięcza. Instytucja szkodliwa, służąca wybielaniu żydostwa, fałszowaniu historii i co najgorsze praniu mózgów od najmłodszych lat, bo przecież powstało jako główny obiekt wycieczek szkolnych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ziemie odzyskane to już przeszłość.Pragne pdkreślić iż z chwilą wtopienia Polski w jedno państwo pod nazwą unia europejska.....zemie zostały utracone wraz z polską państwowoćcią

  OdpowiedzUsuń
 4. Blisko..coraz bliżej - do Nocy Kryształowej część 2.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wy idioci! Żydzi to też Polacy, tylko którzy wyznawali judaizm. Muzeum upamiętnia część narodu polskiego wymordowanego przez nazistowskie Niemcy. Żal mi was.

  OdpowiedzUsuń