wtorek, 25 września 2012

Finansowe problemy B'nai B'rith

Amerykański rząd przejął częśc aktywów zadłużonej na 25 milionów dolarów żydowskiej ekstremistycznej organizacji B'nai B'Brith (organizacj, z której wywodzi się m.in. agresywna syjonistyczna agenda Liga Przeciwko Zniesławieniu). Ogromne zadłużenie rodzi pytania o przyszłość tej paramasońskiej grupy, liczącej sobie juz 169 lat.
Plan płatności B'nai B'brith wynosi 55 milionów dolarów w zobowiązaniach, ale tylko 30 milionów w aktywach. We wrześniu kontrolę nad częścią płatności przejęła rządowa Pension Guarantee Benefit Corp. (PGBC). Powodem przejęcia aktywów była niemożność organizacji do płacenia swoich rachunków i jej niepewna rentowność.
PGBC została utworzona w 1974 roku do ochrony świadczeń emerytalnych w sektorze prywatnym. Rzeczniczka B'nai B'rith odmówiła szerszych komentarzy do zaistniałej sytuacji, odrzucając m.in. pytania o wydatki organizacji, która nie jest w stanie zapewnić świadczeń swoim pracownikom.
B'nai B'rith jest zasłużoną dla amerykańskiego środowiska żydowskiego organizacją. Jest matką takich wpływowych grup jak Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL), Organizacja Młodzieży B'nai B'rith czy Fundacji Studenckiego Życia Żydowskiego. Wszystkie trzy działają dziś niezależnie od BB. W 1970 roku liczba członków organizacji liczyła 500 tysięcy, w kolejnych latach stopniowo malała. Na dzień dzisiejszy brak jest dokładnych danych na temat liczby członków.
W 2002 roku BB była zmuszona sprzedać swą siedzibę główną w Waszyngtonie i przenieść się do kompleksów biurowych. Dziś organizacja znana jest ze swojego zaangażowania w politykę USA, głównie w lobbowanie na rzecz Izraela. Prowadzi także placówki dla starszych Żydów w USA i Kanadzie.
W 2011 roku ówczesny prezes BB, Denis Glick, zrezygnował ze stanowiska w związku z postawionymi mu zarzutami zawierającymi m.in. oszustwa podatkowe na wielka skalę. Zarzucono mu blokowanie i utrudnianie postępowań podatkowych, świadome fałszowanie deklaracji podatkowych. W tym czasie rzeczniczką BB mówiła, że prawne problemy Glicka są jego problemami osobistymi i nie mają nic wspólnego z organizacją.

1 komentarz:

  1. Swietne,swietne ! Wypada sie tylko napic wodki Odrazajace parchy ida na dno Wbrew pozorom sa jednak zatapialni Oni nigdy nie byli madrzy ! Tylko bezwzgledni, pozbawieni jakichkolwiek zasad moralnych i tyle

    OdpowiedzUsuń