wtorek, 3 lipca 2012

Jan Kulczyk wspiera Muzeum Żydów

20 mln zł przekazał dom inwestycyjny Jana Kulczyka na rzecz Muzeum Historii Żydów Polskich - informuje dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".

Darowizna biznesmena jest absolutnym rekordem, jeśli chodzi o indywidualne darowizny na rzecz muzeum. Według doniesień dziennika, pieniądze zostaną przeznaczone na wystawę główną zatytułowaną "1000 lat historii Żydów Polskich". Ekspozycja ma zająć aż 4 tys. metrów kwadratowych, co stanowi jedną trzecią budynku. Łączny koszt budowy muzeum i wystawy wynosi ponad 320 mln zł. Otwarcie gmachu jest zapowiadane na drugę połowę 2013 r.
Koncepcja budowy dużej placówki muzealnej poświęconej historii polskich Żydów narodziła się w 1997 roku i w tym samym roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przeznaczył na ten cel działkę na Muranowie, jedyną niezabudowaną część dawnej dzielnicy żydowskiej. Muzeum Historii Żydów Polskich to obecnie największa inwestycja kulturalna stolicy.
  
AM/"Gazeta Wyborcza"

1 komentarz:

  1. Dzialke na Muranowie ? Ladna mi dzialka !18.ooo metrow kwadratowych samej expozycji ! I to wszystko jak mowia zlodzieje - na krzywy ryj ! Teraz wiadomo dlaczego to indywiduom zrobil szereg operacji jak zykly paser ( kupno Telekomunikacji i prawie natychmistowa sprzedaz) i zarobil astronomiczne pieniadze ! Tak darowizna napewno bedzie lukratywna przepustka do dalszych paserskich jenteresow !

    OdpowiedzUsuń